Depresja – jak poradzić sobie z destrukcyjnym obniżeniem nastroju

Depresja stanowi chorobę populacyjną. Jest to powszechna dolegliwość, którą część z nas ukrywa – czasem przez wiele lat, żyjąc tym samym w nieustannym smutku i apatii. Brak zadowolenia z życia może jednak doprowadzić do jego zagrożenia, np. powolnego wyniszczania organizmu na skutek braku poświęcania sobie uwagi, bądź poprzez pojawiające się myśli samobójcze.

Depresja – kiedy zgłosić się do specjalisty

Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy depresyjne lub jesteśmy w grupie ryzyka (predyspozycje do występowania depresji są dziedziczne), należy udać się do ośrodka zdrowia psychicznego na diagnozę. Im wcześniej chory to uczyni, tym ma większe szanse na szybszy powrót do spokojnego życia.

Do specjalisty psychologa lub psychiatry należy się zgłosić, gdy występują takie objawy jak:

  • permanentne odczuwanie smutku, apatia
  • obniżenie szybkości i jakości myślenia, poruszania się oraz ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie
  • zaburzenia snu
  • irracjonalny lęk
  • brak skupienia podczas wykonywanych czynności
  • zaburzenia odżywiania się
  • zaburzenia libido
  • myśli samobójcze

Wyżej wymienione objawy są ogólne, lecz do specjalisty warto się również zgłosić, gdy występują kłopoty z wewnętrznym przezwyciężaniem trudności życiowych, które coraz bardziej powodują załamanie równowagi psychicznej.

Depresja – jak się ją leczy

W przypadku depresji, która przebiega łagodnie, wystarczy uczęszczanie na odpowiednią terapię psychologiczną. Psycholog staje się tu doradcą, powiernikiem, a także niesie pomoc w tzw. „przepracowaniu” nurtujących chorego problemów i przeżyć.

Gdy depresja ma głęboki charakter, wtedy proces leczenia obejmuje psychoterapię wraz z farmakoterapią. W zależności od sygnalizowanych problemów przez chorego, lekarz psychiatra dobiera adekwatny lek przeciwdepresyjny.

Leczenie depresji powinno zawsze odbywać się pod kontrolą specjalisty. Tylko wtedy istnieje pewność, że chory nie wyrządzi sobie krzywdy. W zależności od diagnozy zaawansowania depresji, dobiera się adekwatny tryb terapii. Poza testami psychologicznymi, wykonuje się również testy laboratoryjne, by ustalić źródło choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *