Do czego uprawnia kategoria prawa jazdy B+E

Oprócz standardowego prawa jazdy coraz więcej osób jest zainteresowanych wyrobieniem dodatkowych uprawnień – w związku z posiadanymi zainteresowaniami, a przede wszystkim możliwością podjęcia dobrze płatnej pracy. Jak podkreślają specjaliści od transportu, w najbliższych latach wciąż należy spodziewać się zwiększonego zainteresowania pracodawców zatrudnianiem osób o szerokich kompetencjach w zakresie kierowania pojazdami. Uprawnieniem, którego zdobycie warto rozważyć, jest prawo jazdy kategoria B+E.

Prawo jazdy kategorii B+E – do czego uprawnia

Zdanie egzaminu podnosi możliwości w dziedzinie kierowania samochodem wyposażonym w przyczepę. Taką możliwość daje również najpopularniejszy rodzaj prawa jazdy, czyli zwykła kategoria B, jednak uprawnienia, które posiada taki kierowca są w znacznym stopniu okrojone – dopuszczalne jest w takiej sytuacji kierowanie autem zaopatrzonym w przyczepę lekką – czyli taką, która nie posiada hamulca najazdowego, a jej łączna masa to maksymalnie 750 kg.
Zdobycie uprawnienia na kategorię B+E pozwala poruszać się autem o całkowitej masie do 3,5 tony wraz z przyczepą, która w zestawie z pojazdem może mieć łącznie do 7 ton, lub w przypadku przyczepy z hamulcem najazdowym – do 6125 kg. Mając ten rodzaj prawa jazdy, kierowca posiada również możliwość prowadzenia traktora (również z przyczepą), a także samochodu z lawetą, gdzie bardzo często łączna masa zestawu znacznie przekracza granice wagowe przewidziane dla standardowej kategorii B. Podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku coraz bardziej popularnych kempingów. Stwarza to więc bardzo szerokie możliwości pracy w różnych dziedzinach transportu, a także w pomocy drogowej.

Prawo jazdy kategorie B+E – jak uzyskać

Kurs przygotowujący trwa 15 godzin, aby do niego podejść, należy mieć minimum 18 lat. Obejmuje on wyłącznie zagadnienia praktyczne – nie ma teorii. Po ukończeniu kursu możliwe jest podejście do egzaminu, którego początkowym etapem są zadania na placu manewrowym, a po ich pozytywnym zaliczeniu, zdający kontynuuje egzamin w ruchu miejskim (ta część trwa co najmniej czterdzieści minut).

Gdzie zrobić kurs

Jeżeli mieszkasz w Krakowie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest kontakt z ośrodkiem szkoleniowym Codex. Firma ułatwia załatwienie wszelkich formalności (badania lekarskie na miejscu), zapewnia bezpłatne materiały dydaktyczne, a także możliwość rozłożenia kosztów kursu na nieoprocentowane raty. Dzięki doświadczonej i wykwalifikowanej kadrze wskaźnik pozytywnych wyników na egzaminach jest w naszym ośrodku bardzo wysoki, zatem jeśli chcesz szybko i skutecznie nabyć nowe uprawnienia – dobrze trafiłeś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *