Fred – Google znowu modyfikuje algorytmy

W połowie marca bieżącego roku doszło do dużych spadków stron internetowych w rankingach wyszukiwarki Google i zauważalnego obniżenia ruchu organicznego. Szybko pojawiły się spekulacje, że może chodzić o kolejną modyfikację algorytmu dokonaną przez Google, jednak amerykański potentat – zgodnie z tradycją – nie wydał w tej sprawie żadnego oficjalnego oświadczenia.
Jeden z pracowników Google, poproszony o rozwianie wątpliwości w tej kwestii odparł jedynie, że wprowadzanie zmian w algorytmach jest procesem permanentnym. Zażartował również, iż wszystkie kolejne zmiany – aż do odwołania – będą nosiły przydomek Fred. Nazwa ta przypadła do gustu SEOwcom, którzy od tej pory zaczęli określać wprowadzone zmiany mianem Fred Update.
W jakim celu zostały wprowadzone? Polityka promowania wartościowych treści, konsekwentnie realizowana przez Google na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie doprowadzała do implementacji poprawek mających na celu obniżanie rankingów stron niskiej jakości. Wiele wskazuje na to, że tym razem jej podstawowym „adresatem” były rozpowszechnione serwisy contentowe, których celem – czasami jedynym – było przynoszenie dochodów z reklam swoim właścicielom. Tłumaczyłoby to też, dlaczego duże spadki pozycji w wynikach wyszukiwania odnotowano również w przypadku stron „wypchanych” reklamami AdSense, odznaczającymi się treściami o niewielkiej wartości, a zatem kompletnie nieprzydatnymi dla użytkowników. Znaczna liczba serwisów tego typu zanotowała redukcję ruchu organicznego o 50 do aż 80%. Część spekulacji wskazywała też na ukaranie portali z konkursami, stosujących nieetyczne praktyki „clickbait”, a także fałszywych serwisów informacyjnych.
Bez względu na dokładne charakterystyki wprowadzonej aktualizacji można założyć, iż Fred Update jest elementem strategii Google, zakładającej systematyczne wdrażanie aktualizacji, której celem ma być troska o utrzymanie wysokiej jakości wyników wyszukiwania.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Pozycjonowanie Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *