Historia pływania – dlaczego warto pływać

Pływanie jest sportem, który nie tylko doskonale rzeźbi sylwetkę, ale także wpływa pozytywnie na wydolność organizmu. Jest niezastąpioną metodą podczas rehabilitacji osób z wadami kręgosłupa. Jest także dyscypliną sportową, która z powodzeniem zrzesza miliony kibiców i króluje na wszelkich możliwych zawodach. Różne style pływackie, pływanie synchroniczne, widowiskowe skoki do wody – to różne możliwości sprawdzenia się i pobijania życiowych rekordów.

Jak powstała dyscyplina sportowa – pływanie

Pierwsi pływacy zapisali się w historii już w czasach starożytnych. Jednak ta umiejętność służyła im głównie w celu zdobycia pożywienia, niedostępnego na lądzie. Już w 36 roku p.n.e. odbyły się pierwsze oficjalne zawody w pływaniu. Miało to miejsce w Japonii, dlatego to właśnie stamtąd pochodzą informacje o pływaniu jako o dyscyplinie sportowej. Natomiast pierwszy oficjalny klub pływacki powstał w 1796 roku w Szwecji. Obecnie zawody pływackie obejmują takie style, jak:

  • dowolny (kraul)
  • grzbietowy
  • klasyczny (żabka)
  • motylkowym
  • zmienny

Odbywają się one na krytych basenach, o długości 50 metrów i głębokości 2 metrów. Basen podzielony jest na 10 torów, a po obu stronach basenu widnieją tablice, informujące o czasie, w jakim dany zawodnik przepłynął daną długość. Indywidualne konkurencje są organizowane osobno dla pań i panów. Zawodnicy rywalizują także w wyścigach sztafetowych. Najważniejsze informacje sportowe z każdej dziedziny sportu dostępne są w serwisie Sport1.pl.

Sport wodny połączony z gimnastyką

Bez wątpienia jedną z najbardziej zapierających dech w piersiach dyscyplin, związanych ze sportem wodnym są skoki do wody. Podczas zawodów, sportowcy muszą wykonać skok z trampoliny lub wieży. Istnieje 5 różnych sposobów wykonania tej ewolucji. Tego rodzaju zmagania mogą być wykonywane indywidualnie, choć niewątpliwie dużo bardziej spektakularne są skoki synchroniczne, gdzie dwóch zawodników wykonuje taką samą figurę w tym samym czasie. Sędziowie wówczas, oprócz oceny technicznego wykonania skoku, biorą również pod uwagę synchronizację z partnerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *