Jak dawniej wyglądały porody?

Kwestia tego, jak dawniej odbywały się porody, jest jedną z najciekawszych tajemnic historii. Jak kobiety radziły sobie z bólem porodowym, gdy nieznane był leki przeciwbólowe, a wiedza medyczna była na tak dramatycznie niskim poziomie, że nie zachowywano nawet podstawowych zasad higieny podczas wywoływania na świat potomka?

Śmiertelność przy porodzie


Niestety, ze względu na niską wiedzę medyczną oraz słaby dostęp do znachorów, kobiety dawniej masowo umierały właśnie w trakcie porodu. Nieprawidłowe ułożenie główki dziecka podczas porodu lub powikłania następujące bezpośrednio po porodzie były również bardzo solidną przyczyną śmierci wśród noworodków jeszcze do końca XIX wieku. Dopiero wiek XX i rozwój wiedzy medycznej, a także dostęp do szpitali poprawił żywotność ludzi, szczególnie tą związaną z momentem przyjścia na świat.

Ciąża bliźniacza w dawnych czasach


Archeologowie niejednokrotnie odkryli już w różnych miejscach na świecie szczątki kobiet, które umierały podczas porodu. Wiele z nich to matki rodzące bliźnięta – jak na przykład kobieta znaleziona w okolicach Irkucka, która zmarła wskutek komplikacji przy porodzie bliźniąt. Jedno z dzieci zahaczyło prawdopodobnie o drugie, przez co nie mogło w pełni wydostać się do na zewnątrz. Doprowadziło to do śmierci całej trójki. W dzisiejszych czasach większość ciąż bliźniaczych rodzi się przez cesarskie cięcie, które nadal jest zabiegiem podwyższonego ryzyka. Jednak leczenie powikłań po porodzie Wrocław jest dziś na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze 50 lat temu, nie mówiąc już o wiekach ubiegłych.

Jak dawniej radzono sobie z bólem porodowym?


Kobiety, które w dawnych czasach miały przywilej rodzenia nie w samotności, a z akuszerkami, mogły liczyć na masaże: masowano im plecy i krocze w celu zgładzenia bólu. Zdarzało się również, że odprawiano rytuały, na przykład podawano zioła z konopie dla złagodzenia bólu lub rozpraszano dym z konopi. Niestety, w historii odnotowano momenty, gdy ból okołoporodowy był traktowany jako kara za grzechy Ewy i utratę raju.

Akuszerki


Mimo że bardzo skuteczne środki przeciwbólowe nie istniały w dawnych czasach, to jednak przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie instrukcje, jak przekręcić źle ułożone dziecko w łonie matki tuż przed porodem oraz jak zadbać o kobietę tuż przed porodem. Znane były też techniki usuwania płodu dziecka w razie, gdyby umarło w trakcie porodu, pozostawiając matkę przy życiu.

Podsumowanie


Jak widzicie, wyglądało to dość groźnie. Z drugiej jednak strony, należy też zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w dzisiejszych czasach poród nie jest banalną czynnością fizjologiczną i zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Przykładowe nieprawidłowości to pęknięcie krocza podczas porodu, czy owiniecie się pępowiny wokół szyi dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *