Jak działa blokada alkoholowa

Wciąż niewiele osób wie, że kierowca, któremu odebrano prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu może się ubiegać o jego wcześniejsze odzyskanie. A dokładnie o zamianę zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Za zgodą sądu, od 2015 roku możliwy jest zatem wcześniejszy powrót za kółko, o ile pojazd zostanie wyposażony w odpowiednie urządzenie, uniemożliwiające uruchomienie i prowadzenie auta, kiedy kierowca jest nietrzeźwy.

Alkomat na stałe

Blokada alkoholowa, bo o niej mowa, to rodzaj alkomatu, który montowany jest w samochodzie i zostaje zespolony z jego układem zapłonowym. Aby uruchomić silnik auta z zamontowaną blokadą alkoholową, trzeba uprzednio dmuchnąć w ustnik urządzenia. Jeśli wykryje ono niedozwolone stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, odpalenie samochodu stanie się niemożliwe. Czas pomiędzy kolejnymi pomiarami może różnić się w zależności od modelu urządzenia – niektóre będą wymagały dmuchania w ustnik po każdym zgaszeniu silnika, inne po określonej liczbie minut lub godzin. Blokada alkoholowa w samochodzie musi być założona przez profesjonalny serwis, a następnie jej działanie sprawdzone musi zostać na stacji kontroli pojazdów. Jak każde urządzenie, mierzące stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, blokada alkoholowa musi być regularnie kalibrowana, a kierowca zobowiązany jest wozić ze sobą zaświadczenie z ostatniej kalibracji. Koszt zakupu blokady to kilka tysięcy złotych – polecamy model: https://www.kalibrujemy.pl/alkomaty-blokujace-zaplon/604-blokada-alkoholowa-alcolock-wr2.html. Niektóre firmy proponują też możliwość długoterminowego wynajęcia blokady.

Dla kogo takie rozwiązanie

O możliwość prowadzenia pojazdu z blokadą alkoholową kierowca może ubiegać się po upływie połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli zakaz ten ustalony był jako dożywotni, momentem, w którym można podjąć starania o powrót za kółko jest upływ dziesięciu lat od jego wejścia w życie. Sąd rozpatruje wniosek ukaranego kierowcy i podejmuje decyzję na podstawie przedstawionych dokumentów, wśród których może znaleźć się np. opinia zakładu pracy, zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności, informacja zainteresowanego o jego motywacji do powrotu za kierownicę. Osoba, której wniosek sąd rozpatrzył pozytywnie, musi wyrobić nowy dokument prawa jazdy, w którym pojawia się adnotacja o tym, że może ona prowadzić tylko pojazdy wyposażone w blokadę. Zgoda sądu nie jest dożywotnia – może zostać cofnięta, jeśli kierowca będzie np. popełniał inne wykroczenia czy przestępstwa drogowe. Koszt zakupu (np. w sklep Kalibrujemy.pl) lub wynajmu i montażu blokady leży całkowicie po stronie kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *