Jak prawidłowo rozmieszczać obrazy na ścianie

Obrazy na ścianę: Jak je rozmieścić?

Dekoracja ścian to jeden z priorytetów jeśli chodzi o aranżację każdego typu wnętrza niezależnie od jego stylu. Niestety wciąż wielu ludzi popełnia elementarne błędy w tzw. planowaniu i rozmieszczaniu obrazów na ścianie. W tym artykule opowiemy czego należy się wystrzegać.

Zachowanie proporcji między powierzchnią ściany, a wielkością obrazu

Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą o dużej powierzchni z zasady powinniśmy zakupić obraz o proporcjonalnych do niej gabarytach. Taki obraz powinien zajmować dużą powierzchnię ściany, ale przede wszystkim musi wyróżniać się odpowiednią jakością oraz interesującym przekazem. Co do zasady obrazy do salonu muszą wywołać na odbiorcach zachwyt, a z drugiej strony zainteresowanie, zmusić ich do myślenia. W przypadku dużych powierzchni nośnych na ścianie najczęściej popełnianymi błędami jest mieszanie małych (czasem kilku) obrazków. Wygląda to niestety śmiesznie i warto czym prędzej zmienić taką koncepcję. W przypadku tryptyków czasem mamy do czynienia z sytuacją, że poszczególne ich elementy są od siebie oddalone o zbyt wielkie odległości, co sprawia wrażenie powstawania „dziur”.

Zawieszenie obrazu na odpowiedniej wysokości

Niby z jednej strony jest to oczywiste, a praktyka często pokazuje co innego. Obrazy na ściany z zasady powinniśmy wieszać na wysokości 150cm od linii podłogi. Mamy tu na myśli to, że środek obrazu powinien znajdować się na takiej wysokości. Dlaczego? Wynika to z faktu, że jest to często w praktyce optymalna wysokość naszego wzroku. Zauważmy, że muzea czy galerie, które często odwiedzamy stosują takie rozwiązanie w praktyce. Oczywiście mogą tutaj nastąpić sytuacje wyjątkowe, kiedy np posiadamy elegancką sofę o nieszablonowych wymiarach, która mogłaby nakrywać część naszego obrazu. W przypadku konfrontacji z meblem projektanci stosują prostą zasadę, iż obraz powinien wisieć co najmniej 25 centymetrów nad nim, liczonych od ramy lub jego krawędzi.

Galerie obrazów nad schodami

Schody to newralgiczny punkt każdego domu. Jest to miejsce, przy którym nasza uwaga koncentruje się raczej na pokonaniu poszczególnych stopni. Mimo wszystko większość ludzi (zresztą słusznie) decyduje się na dekorację tego przejściowego pomieszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tutaj zdecydowanie galerie obrazów, składające się z kilku większych i mniejszych elementów. Należy pamiętać, że galerię rozwiesza się wzdłuż całych schodów. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku są np tryptyki. Pamiętajmy przy tym, że obrazy należy odpowiednio dopasować do skosu, tak by wisiały równo.

Podświetlenie obrazu

Element o którym najczęściej zapominamy. Obrazy na ściany w mniemaniu wielu klientów powinny cieszyć oko przede wszystkim za dnia. Jest to mylne podejście. Całe piękno obraz oddaje wieczorem, kiedy usiądziemy wygodnie w naszym fotelu. Dekoracja naścienna w formie obrazu powinna być przede wszystkim widoczna. Możemy to zrealizować na kilka sposobów poprzez umieszczenie płótna w miejscu lepiej oświetlonym lub np zainstalowaniu w jego obrębie lekkiego podświetlenia ledowego. Efekt potrafi być cudowny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *