Jak wygląda diagnostyka zgryzu

Wady zgryzu to powszechny problem. Statystyki pokazują, że zmaga się z nimi 43-80% polskich dzieci w przedziale 7-18 roku życia. Sposobem na pozbycie się wad jest leczenie ortodontyczne. Aby jednak je zacząć, potrzebna jest diagnostyka zgryzu. Dzięki niej można ocenić stan pojedynczych zębów oraz całych łuków zębowych w szczęcie i żuchwie.

Czym są wady zgryzu

Wady zgryzu to, najkrócej mówiąc, nieprawidłowa budowa szczęk. Dlaczego jest to problemem? Wady zgryzu zaburzają czynności jamy ustnej. Mogą przykładowo powodować trudności w oddychaniu lub zniekształcać mowę. Ujawniają się one już w dzieciństwie. To najlepszy czas, aby zdecydować się na diagnostykę i leczenie. Na ogół wady zgryzu da się skorygować.

Większość wad zgryzu ma charakter wrodzony. Można je podzielić na:

  • dotylnie (nadmierne cofnięcie się zębów dolnych do tyłu w stosunku do górnych zębów) i doprzednie (zęby przednie dolne ustawiają się przed górnymi),
  • otwarte (braku kontaktu zębów dolnych z górnymi) oraz zamknięte (nadmierne zakrycie zębów dolnych przez górne),
  • wielkożuchwie (nadmierny wzrost żuchwy) i małożuchwie (niedorozwój żuchwy),
  • wielka szczęka (nadmierny wzrost szczęki) i mała szczęka (ograniczony wzrost szczęki).

Jak wygląda diagnostyka zgryzu

Diagnostyka zgryzu zaczyna się od wywiadu z pacjentem oraz wstępnego badania, mającego na celu ocenienie stanu uzębienia, jego położenia, zgryzu. Następnie ortodonta może zlecić wykonanie zdjęcia twarzy pacjenta, tomografii komputerowej lub trójwymiarowego skanu. Z pewnością będzie wymagał on zdjęcia RTG, czyli prześwietlenia szczęki. Wykonanie zdjęcie pantomograficznego trwa zaledwie kilka sekund. Widoczne są na nim warstwy twarzoczaszki, czyli zęby oraz tkanki je otaczające. Zdjęcie pozwala na wybór odpowiedniego leczenia ortodontycznego.

Gdzie wykonać diagnostykę zgryzu

Wiele gabinetów stomatologicznych i ośrodków medycznych oferuje diagnostykę zgryzu, w tym wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Wybierając placówkę, warto zwrócić uwagę, jakim sprzętem się posługe. Polecane urządzenie to tomograf MayRay Hyperion X5 3D, który pozwala w trakcie jedno badania wykonać aż 5 różnych równoległych pantomogramów. Zarazem całkowity czas ekspozycji 3D przy najwyższej rozdzielczości badania to niecałe 6 sekund, co sprawia, że urządzenie jest jednym z najbezpieczniejszych tomografów CBCT. Ze sprzętu korzysta coraz więcej gabinetów np. Dentyści pod jedynką na Mokotowie (Warszawa).

Diagnostyka zgryzu wymaga konsultacji z ortodontą, który zleci wykonanie badania RTG. Nie jest ono bolesne, trwa zaledwie kilka sekund. Za to uzyskane zdjęcie pozwala zaplanować odpowiednie leczenie. Na szczęście większość wad da się skorygować. Ważne jest jednak to, aby wcześnie zdecydować się na diagnostykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *