Jest wiele uroczystości, które dla niektórych nie mogą obyć się bez alkoholu. Świetnie nadaje się on do rozluźnienia atmosfery, rozwiązuje języki, uwalnia od skrępowania nawet wobec obcych osób. Obojętnie jaki jego rodzaj jest podawany, znajdzie wielu entuzjastów i znika bardzo szybko. Jeśli jednak straci się kontrolę nad ilością wypitych procentów lub też okazję do ich spożycia zdarzają się bardzo często, w rezultacie nawet codziennie, wówczas pojawia się problem z uzależnieniem, od którego bardzo ciężko potem jest się uwolnić.
Odtruwanie alkoholowe – dla kogo i w jaki sposób się je wykonuje
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że samo odtruwanie alkoholowe nie jest formą leczenia choroby alkoholowej. Jego zadaniem jest przygotowanie organizmu do leczenia, polegające na oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie przeprowadza się go wyłącznie u osób długotrwale uzależnionych, ale również w przypadku jednorazowego zatrucia alkoholem. Odtrucie alkoholowe pomaga przywrócić właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, co wpływa wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów. Wykonuje się je podając pacjentowi płyny oraz leki, dzięki którym dochodzi do całkowitego usunięcia z krwioobiegu szkodliwych substancji.
Skutki uboczne odtruwania alkoholowego
Możliwe skutki uboczne, które mogą pojawiać się etapami to:
- bóle głowy
- bóle mięśni
- nudności
- nadmierna potliwość
- rozdrażnienie
- agresja
- napady lękowe
- zaburzenia snu
Przy długotrwałym uzależnieniu od alkoholu, odtruwanie alkoholowe to najlepsza droga do tego, aby skończyć z nałogiem. Jeśli ktoś podjął się tego to znak, że zauważył problem, ma świadomość, że alkohol rządzi jego życiem i, co najważniejsze, chce się leczyć.
Jak długo trwa odtruwanie
Sam proces oczyszczania organizmu nie trwa długo. Lekkie zatrucie można leczyć nawet samodzielnie w domu. W przypadku osób uzależnionych konieczna jest wizyta w klinice leczenia uzależnień lub w szpitalu. Toksyny zostają usunięte już po kilku dniach. Jednak powrót do życia sprzed uzależnienia może potrwać nawet kilka miesięcy.