Największe zagrożenia w sieci w 2021 roku

Każdego roku wzrasta liczba zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w sieci. W związku ze światową pandemią i spowodowaną przez nią powszechną zmianą w zakresie trybu nauki i wykonywania pracy, ludzie w jeszcze większym niż dotychczas stopniu polegają na korzystaniu z internetu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zwiększone ryzyko zetknięcia się z wirusami i różnego rodzaju cyberatakami.

Zagrożenia w 2021 roku – na co powinniśmy się przygotować

Prognozy ekspertów wskazują, że na ataki mogą być szczególnie narażeni pracownicy zdalni. Często stanowią oni łatwy cel dla cyberprzestępców, ponieważ z reguły w mniej ścisłym zakresie stosują się do korporacyjnych instrukcji w zakresie bezpieczeństwa. Zaopatrzenie swojego komputera w dobry antywirus, szyfrowanie istotnych danych oraz racjonalne korzystanie z sieci (na przykład unikanie otwierania e-maili od podejrzanych nadawców) redukują znaczną część potencjalnych incydentów, jednak jak wynika z doświadczeń wielu firm w ostatnich kilkunastu miesiącach, często to właśnie komputery pracowników zdalnych są furtką dla ataków.
Zdalny tryb pracy może też powodować zwiększoną ilość pomyłek ze strony firmowych działów IT – np. luki w zabezpieczeniach czy błędy w konfiguracji serwerów, które również często wykorzystują cyberprzestępcy.
Taki stan rzeczy skutkował będzie zwiększonym narażeniem firm i użytkowników prywatnych na wycieki danych, inwigilację i kradzieże.

Innym trendem, który można zaobserwować w ostatnim czasie, są coraz częstsze ataki z użyciem oprogramowania ransomware. Są one kierowane nie tylko w stronę ogromnych firm, ale także wobec średnich i małych przedsiębiorstw, a nawet osób prywatnych. Za pomocą swojego oprogramowania hakerzy wykradają lub szyfrują kluczowe dane, a następnie żądają od użytkowników okupu za ich odblokowanie, co niejednokrotnie wiąże się to z bardzo wysokimi stratami finansowymi.

Inne cyberzagrożenia, których szybkiego rozwoju możemy spodziewać się w roku 2021, to ataki z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji – używanej do analizy aktywności użytkownika i łamania jego zabezpieczeń, a także paraliżowanie stron internetowych za pomocą roju botów.

Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami

Fundamentalne znaczenie w zapewnieniu właściwego poziomu bezpieczeństwa mają wysokiej jakości programy antywirusowe. Warto wybrać takie oprogramowanie, które posiada dokładnie testowaną technologię i szeroki zakres działania, adekwatny do potrzeb użytkowników. Obecnie jednym z najlepszych produktów dostępnych na rynku jest oprogramowanie firmy Kaspersky, regularnie zdobywające liczne branżowe wyróżnienia. Kaspersky dostarcza rozwiązania dla osób prywatnych, małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla klientów korporacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *