Objawy prezbiopii

Prezbiopia, nazywana również starczowzrocznością, to związana z wiekiem dolegliwość, pojawiająca się najczęściej po ukończeniu 40 lat. Związana jest z naturalnymi zmianami, jakim podlega soczewka wewnątrzgałkowa. Na szczęście, może być obecnie korygowana w wygodny sposób, przez odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe, co pozwala przywrócić pełną jakość widzenia. Jakie są objawy prezbiopii i jak można ją właściwie skorygować?

Czym spowodowana jest prezbiopia?

Starczowzroczność związana jest z postępującą wraz z wiekiem utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej. W miarę upływu życia, staje się ona coraz sztywniejsza i grubsza, co wpływa na szybkość skupiania wzroku na obiektach znajdujących się blisko i daleko. Pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się więc najczęściej po ukończeniu 40. roku życia, choć zdarzają się przypadki wcześniejszego ich dostrzeżenia.

Jakie są wczesne objawy prezbiopii?

Na wczesnym etapie prezbiopii (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia) można zauważyć przede wszystkim, że dostosowanie wzroku zaczyna wymagać więcej wysiłku i trwa zdecydowanie dłużej niż do tej pory. Często zauważalnym objawem jest więc mrużenie oczu w półmroku czy w momencie zmęczenia, aby lepiej dostrzec obiekty widziane daleko. Jednym z objawów może być również tzw. syndrom zbyt krótkiej ręki. Osoby, u których pojawia się prezbiopia, zaczynają odsuwać od siebie ekran smartfona, książkę czy gazetę, aby lepiej dostrzec drobny druk.

Prezbiopia nie zależy od trybu życia i jest, niestety, dolegliwością, której nie da się powstrzymać. Rozwija się jednak stopniowo i dość wolno, a komfort widzenia może zostać przywrócony, jeśli po diagnozie u okulisty odpowiednio dobierzemy akcesoria korygujące. Należy także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które pozwolą ocenić postępowanie prezbiopii i ewentualną zmianę okularów lub soczewek kontaktowych.

Jak można skorygować prezbiopię?

Odpowiednio dobrane okulary progresywne lub soczewki kontaktowe wieloogniskowe przywracają komfort widzenia i umożliwiają zachowanie dotychczasowej aktywności. Soczewki Acuvue Moist Multifocal to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą ograniczać widzenia oprawkami okularów. Zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić wyraźne widzenie na różnym dystansie w czasie wykonywania codziennych aktywności. Dzięki temu pozwalają na bezpieczne prowadzenie samochodu, czytanie czy korzystanie z komputera i smartfona. Dostępne w opcji soczewek jednodniowych, wyrzucanych po użyciu, zapewniają także higienę i zdrowie oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *