Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział więcej o anturium: wszystko o uprawie i pielęgnacji rośliny. Anturium na pewno wiele osób miało okazję zobaczyć, ale mało wie, jak się ona nazywa. Często występują inne nazwy, jak: kwiat flaminga, świński ogon, kitnia oraz język teściowej. Anturium wywodzi się z Kostaryki oraz Gwatemali. Odmiany tego gatunku można znaleźć w tropikalnych lasach, sama kitnia jest niezwykle silna. Przez wiele lat była hodowana w szklarni głównie na kwiaty cięte.
Co warto wiedzieć o anturium
To kwiat, który bardzo często można znaleźć w kwiaciarni, ponieważ ma długą żywotność. Stosuje się je często do tworzenia bukietów. Można też kupić odmiany miniaturowe oraz okazy, które sięgają nawet 80 cm. Kolor, jaki można najczęściej spotkać to czerwony, choć można zobaczyć i różowe, białe, zielone czy nawet czarne. Co ciekawe, anturium nie jest prawdziwym kwiatem, gdyż jest to przebarwiony liść. Prawdziwym jest kolba, którą widać ponad liściem.
Jak pielęgnować anturium
Anturium to roślina tropikalna i wymaga specjalnych warunków co do gleby, stanowiska oraz wilgotności. Warto zadbać o glebę, która powinna być przepuszczalna i posiadać humus. Ważne, aby roślina mogła wietrzyć swoje korzenia. Trzeba też zapewnić roślinie warstwę drenażu. Dobrym pomysłem jest zakup ziemi specjalnej dla epifitów, która zagwarantuje szybki wzrost oraz obfite kwitnienie.
Co z podlewaniem i nawożeniem
Aby kwiat się dobrze rozwijał, warto wiedzieć więcej na temat nawożenia i podlewania:
- Podlewanie – to bardzo istotny element. Nie można nigdy rośliny pozostawić bez wody – należy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Wskazane jest dostarczenie wody małymi dawkami. Nie można w żadnym przypadku sprawić, aby ziemia uległa przesuszeniu. Dobrym rozwiązaniem jest też zraszanie wody. W pomieszczeniu powinna być duża wilgotność powietrza, dlatego roślina ta dobrze będzie się czuć w łazience.
- Nawożenie – to obowiązkowy element, gdyż roślina kwitnie przez cały rok. Warto dodawać preparat nawozowy dwa razy w miesiącu i zapewnić roślinie dobry wzrost. Dzięki temu też unikniemy chorób lub zaprzestania kwitnienia.