Rentgen zęba – na czym polega i czemu służy

Rentgen zęba, nazywany również prześwietleniem zęba to powszechnie stosowane dziś badanie umożliwiające zdiagnozowanie różnych stanów chorobowych i zapalnych wewnątrz zęba czy ocenę struktury korzeni (kanałów zębowych). Na czym polega RTG zęba i czemu jeszcze może służyć taka diagnostyka?

Rentgen zęba – na czym polega badanie?

Badanie rentgenowski zęba polega na jego prześwietleniu przez promienie rentgenowskie. Może mieć ono formę zewnątrzustnego – jak pantomogram oraz zdjęcia warstwowe szczęki, czyli tzw. tomografia zęba – lub wewnątrzustnego. W tym drugim przypadku niewielka klisza rentgenowska zostaje umieszczona wewnątrz jamy ustnej pacjenta, który przytrzymuje ją palcem, co zapobiega poruszaniu zdjęcia i jego rozmazaniu. Pacjent jest chroniony w trakcie robienia RTG przez specjalny fartuch, wykonany za gumy ołowiowej, który nie przepuszcza promieniowania na resztę jego ciała. Wewnątrzustne zdjęcia RTG zęba odznaczają się zresztą niezbyt wysokim promieniowaniem, które nie szkodzi zdrowiu pacjenta. Nieco wyższe jest promieniowanie emitowane w trakcie pantomogramu, ale nadal nie jest to ilość, która może być uznawana za zagrożenie.

Czemu służy badanie RTG zęba?

Wykonanie RTG zęba zalecane jest przez stomatologów najczęściej w przypadku zaawansowanej próchnicy, przy podejrzeniu zmian chorobowych oraz stanów zapalnych przy korzeniach czy też zmian o charakterze nowotworowym. RTG zębów wykonuje się również przed planowaną ekstrakcją, czyli usunięciem jednego z zębów, przed leczeniem kanałowym oraz leczenie protetycznym, przed wszczepieniem implantów, jak i założeniem aparatu ortodontycznego. Wykonanie badań RTG zalecane jest również w przypadku urazów w okolicach twarzoczaszki, co pozwala na ocenę rozmiaru i charakteru uszkodzeń. Z kolei wykonanie pantomogramu pozwala na ocenę nie tylko stanu zębów, ale także całej szczęki, zatok szczękowych oraz stawów żuchwowo-skroniowych. W rzadkich przypadkach zalecane jest również wykonanie RTG zęba, jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia kamicy ślinianek.

Co widać na zdjęciu rentgenowskim?

Zdjęcie rentgenowskie prezentuje zmiany próchnicze jako białe plamy. Widoczne są na nim także tkanki miękkie podniebienia i twarzy, co umożliwia zdiagnozowanie zmian zachodzących w tych miejscach. Dentysta sprawdza w ten sposób również stan implantów, korzeni zębowych oraz może określić wady zgryzu, co pozwala na zaplanowanie dalszego leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Zapraszamy do wykonania zdjęć RTG zęba, pantomogramu lub cefalometrii w pracowni Panoramicdent w Szczecinie! Więcej informacji: https://panoramicdent.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *