Saletra amonowa – skład, dawkowanie, zastosowanie

Saletra amonowa jest jednym z najczęściej wybieranych nawozów azotowych. Doskonale sprawdza się zarówno dla roślin uprawnych, jak i ozdobnych. Posiada liczne zalety, dzięki którym jest tak powszechni używana.

Co znajduje się w składzie saletry

Saletra nazywana bywa także azotanem amonu. To wyjątkowo uniwersalny mineralny nawóz azotowy. W jego składzie znajduje się sól kwasu azotowego, a także amoniak.

Z tego względu azot znajdujący się w nawozie jest bardzo szybko dostarczany. Saletra dostarcza azot do nawożonych roślin w sposób natychmiastowy. Dodatkowo druga forma amonowa umożliwia równie szybkie wchłanianie kompleksowi sorpcyjnemu gleby.

Dwuetapowe działanie saletry amonowej jest szczególnie istotne, ze względu na stopniowy i wydłużony czas uwalniania azotu do roślin uprawnych i ozdobnych.

Nawóz na bazie saletry może być także dodatkowo wzbogacany o inne substancje, dopasowane do konkretnych potrzeb gleby lub danych roślin.

Gdzie można stosować saletrę amonową

Saletra amonowa oferowana przez firmę Nitrogen Polska jest nawozem bardzo uniwersalnym. Może być stosowana do gleb każdego rodzaju, a także doskonale sprawdzi się dla wszystkich roślin.

Jest to nawóz rozpuszczalny w wodzie. Ze względu na właściwości higroskopijne, czyli skłonność do pochłaniania wody, nawóz ten może mieć tendencje do zbrylania. Z tego względu, saletra amonowa najczęściej występuje w postaci granulek z dodatkową osłonką.

Dzięki temu obniżone zostają właściwości higroskopijne i zmniejsza się prawdopodobieństwo zbrylania. Wpływa to na znaczne ułatwienie samego procesu korzystania z saletry amonowej jako nawozu.

Stosując saletrę amonową, można znacząco poprawić jakość uprawianych roślin, a także wpłynąć na ich wielkość i obfitość plonów. Nawóz tego rodzaju może także wydłużyć okres wegetacji.

Wykorzystując saletrę amonową, można w widoczny sposób wpłynąć na tempo i jakość regeneracji roślin po zimie.

Chcąc stosować saletrę amonową jako nawóz, należy rozprowadzić ją na powierzchni gleby przed deszczem, lub dokładnie wymieszać z glebą. Sposób aplikacji jest uzależniony od okoliczności – głównie czy są to rośliny uprawne, czy ozdobne.

W jaki sposób należy dawkować saletrę amonową

Dawkowanie saletry jest dopasowywane do konkretnej odmiany rośliny, która ma podlegać nawożeniu. Najlepiej jest stosować tego rodzaju nawóz na wiosnę. W przypadku roślin uprawnych uniwersalnym przelicznikiem będzie 0,25 kilograma nawozu na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Natomiast chcąc odżywić rośliny jednoroczne, należy dawkę te zmniejszyć do 0,16 kilograma i zastosować ją jeszcze przed okresem wegetacji.

Młode drzewa i krzewy ozdobne wystarczy nawozić wedle proporcji 0,12 kilograma na 10 metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *