Termomodernizacja szkoły

Jako dyrektor szkoły niestety zostałam zmuszona do wykonania audytu energetycznego w budynku, w którym obecnie uczy się prawie 2000 dzieci. Jest to nowy wymóg, który wprowadziło nasze państwo. Ma to na celu zaoszczędzenie znacznych pokładów energii oraz zmniejszenie jej wykorzystania, bądź wdrożenie alternatywnych źródeł ich pozyskiwania. Był to dla nas trudny okres, postarałam się o dofinansowanie z państwa, a cały audyt został przeprowadzony w okresie wakacyjnym, aby możliwe było kontynuowanie nauki przez uczniów.

Audytor wprowadził wiele nowych pomysłów. Do centralnego ogrzewania od tej pory będziemy używać pompy ciepła, a ciepła woda użytkowa zostanie pokryta z energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu naszego budynku. W budynku od teraz mamy oświetlenie led – profil do led jest stosunkowo drogi, ale ma przynieść sporą oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Poczekamy, zobaczymy. Mam nadzieję, że tak będzie naprawdę. Co więcej została wymieniona również przestarzała instalacja grzewcza znajdująca się w szkole. Z zewnątrz budynek został ocieplony, okazało się że miał kilka mostków termicznych przez które uciekało ciepło, a ważne jest tutaj zachowanie ciągłości izolacji. Okna również zostały wymienione – do tej pory mieliśmy stare drewniane, które w okresie zimowym należało wykładać wokół watą co wyglądało komicznie, ale sprawdzało się. Teraz mamy piękne nowe okna, które mają zapewnić szczelność nawet w okresie dużych mrozów.

Poświęciłam wiele czasu na to by zdobyć sponsorów, którzy wesprą nas w działaniu termomodernizacji szkoły, ponieważ dofinansowanie jakie uzyskałam pokryło jedynie 20% całkowitych kosztów. Mam nadzieję, że po tym remoncie moja szkoła stanie się energooszczędna i za jakiś czas zauważę różnicę w rachunkach za energię elektryczną oraz wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *