Pożar może pojawić się w budynku z różnych powodów. Często przyczyną może być wadliwa instalacja elektryczna, przeciążenie lub nadmierne eksploatowanie urządzeń elektrycznych, a także z powodu nieostrożności ludzkiej. Ważne jest, by w takiej sytuacji, jeśli już zagrożenie się pojawi, w miarę wcześnie je wykryć, by uniknąć poważnych konsekwencji. Wyposażenie obiektu w system sygnalizacji pożarowej, która w odpowiednim momencie powiadomi o wykrytym pożarze to zatem konieczność, ale też zapewnienie bezpieczeństwa.
Na czym polega praca systemu sygnalizacji pożarowej
Szczególnie w budynkach o dużej powierzchni, gdzie być może nie w każdym pomieszczeniu znajdują się ludzie, by mogli zauważyć i zasygnalizować wszczęcie pożaru, idealnym rozwiązaniem są zamontowane czujniki dymu, czy temperatury, króre wykrywają zagrożenie. Dzięki sygnalizatorom dźwiękowym i ostrzegawczym są w stanie w jednej chwili ostrzec wszystkie osoby, przebywające w danym obiekcie i tym samym ułatwić procedurę ewakuacyjną. System alarmowy może być zintegrowany z innymi systemami pożarowymi, które umożliwia natychmiastowe działanie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia. Do działan tych należą:
- Uruchomienie tryskaczy
- Uruchomienie stałych urządzeń gaśniczych
- Otwarcie klap dymowych oraz okien napowietrzających
- Odłączenie zasilania urządzeń elektrycznych
- Otwarcie drzwi ewakuacyjnych
Te wszystkie operacje są wynikiem odebrania sygnału od czujek przez centralę systemu. Aby całość działała bez zarzutu, konieczne są okresowe przeglądy, wykonywane przez oboby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Przegląd systemu sygnalizacji pożarowejKażde urządzenie ma prawo się zużyć lub doznać awarii. Przegląd ssp daje pewność, że działa on bez zarzutu i w momencie zagrożenia zareaguje prawidłowo. Przegląd powinien odbywać się co najmniej raz w roku. Wszelkie nieprawidłowości są odnotowywane i usunięte w możliwie jak najkrótszym czasie. Prawidłowa i regularna kontrola to gwarancja prawidłowej pracy systemu sygnalizacji pożarowej.