Rodzaje betonu i jego klasy

Rodzajów betonów jest bardzo dużo, dlatego warto poznać, na jakie klasy się dzieli. Beton wykorzystywany jest praktycznie na każdej budowie, dlatego wiedza w tym temacie jest nam naprawdę bardzo potrzebna.  Pierwszy podział to beton ciężki, lekki i zwykły. Są to klasy potrzebne do określenia wytrzymałości na ściskanie betonu. Każdy rodzaj betonu ma swoje oznaczenia, dlatego w łatwy sposób można będzie dopasować jego właściwości do pracy, jaką trzeba wykonać. 

Zastosowanie i opis betonu zwykłego

To jedna z najczęściej wykorzystywanych klas betonu. Jest to beton, który zastosujemy, jeśli chcemy zrobić fundament albo wznosić ściany. To właśnie z tego betonu buduje się również stropy.  Aby dopasować odpowiednio klasę takiego betonu to trzeba się na tym bardzo dobrze znać. Dlatego wykonanie trudniejszych prac zostawia się specjalistom. Beton tego typu wykorzystywany jest w:

  • podkładach betonowych pod posadzkę,
  • jako warstwa pod ławy betonowe.

Lekki beton cechy oraz zastosowanie

Ten rodzaj betonu ma mniejsze zastosowanie niż betonu zwykłego. Na pewno niska waga ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego taki beton wykorzystuje się izolacji akustycznej ścian czy do elementów spadkowych stropu. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób przygotować taki beton, bo tutaj proporcje są całkowicie inne i trzeba się na tym bardzo dobrze znać.  Najlepiej klasy betonu: poznaj ich właściwości i wtedy będziemy wiedzieć jak to wszystko ma wyglądać. Błędy będą tutaj kosztowne, dlatego nie można sobie na nie pozwolić. 

Wiele rodzajów betonu

W sprzedaży można znaleźć beton płukany, stemplowany i siarkowy. Mamy również takie rodzaje jak samoczyszczący, samozagęszczający czy wodoszczelny. Nie jest łatwo się w tym wszystkim odnaleźć, dlatego pomoc specjalistów jest niezastąpiona. Wiele osób nawet nie wie, jakie są rodzaje betonu, bo wydaje im się, że beton to beton i nie ma tutaj nic wielkiego do sprawdzania. W rzeczywistości to wszystko wygląda trochę inaczej, dlatego trzeba będzie dokładnie sobie wszystko przejrzeć i przeanalizować. 

One thought on “Rodzaje betonu i jego klasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *