Dwuspadowe, kopertowe i płaskie – oto dachy, które wiodą prym, gdy patrzymy na krajobraz zabudowań. Czasami jednak w drodze wyjątku lub z uwagi na swoje marzenia budowlane, oczekuje innego rodzaju pokrycia. Wtedy z pomocą przychodzi dach mansardowy. Coraz więcej osób przekonuje się, co do jego jakości oraz estetyki. Dlatego w tym artykule przybliżymy Ci ten rodzaj zadaszenia.
Dach mansardowy – co go wyróżnia?
Standardowe pokrycia dachowe robią się nudne. Wszędzie dachy płaskie lub po prostu dwuspadowe z oknami. Nie każdy chce mieścić się w pewnych ramach, dotyczących projektu i budowy domu. Wtedy z pomocą przychodzi nam właśnie dach mansardowy. Idealny do domów, gdzie chcemy wykonać pokoje użytkowe na poddaszu. Z uwagi na to, że wysokość strychu można zwiększyć i tym samym ograniczyć ilość spadów oraz kąty ich nachyleń, dach mansardowy to strzał w dziesiątkę.
Poza tym wygląda on nietuzinkowo. Jest bardzo elegancki, z daleka sprawia wrażenie, jakoby dom był większy niż w rzeczywistości. Nadaje mu więc charakter i nieszablonowy design. Jednak ma kilka wad, które na pewno trzeba poznać, by decyzja o położeniu i zaprojektowaniu dachu mansardowego, nie była podjęta pod wpływem chwili.
Wady dachu mansardowego
- Ciężki i skomplikowany w położeniu, wymaga więc porządnej więźby o niestandardowej konstrukcji.
- Wysokie koszty wykonania.
- Powierzchnia jaką zajmuje dach nie zawsze pasuje do wielkości domu.
Co położyć na dach mansardowy?
Najlepiej sprawdzi się blachodachówka, na przykład karpiówka. Chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie, z uwagi na swój design pasuje ona do tego typu rodzajów zadaszenia. Z uwagi na szeroki wybór rodzajów blachodachówki, możemy jeszcze zdecydować, z jaką powłoką kupić to pokrycie. Dzięki temu zyskamy pewność, że blachodachówka przetrwa różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Czasami jednak okazuje się, że koniec końców dach mansardowy nie zmieści się w naszym budżecie. Wtedy możemy zdecydować się na płaski dach, na którym położona zostanie blacha trapezowa.
Wyślę, że na takim dachu będzie pasował gont.