Jakie pokrycie na dach mansardowy?

Dwuspadowe, kopertowe i płaskie – oto dachy, które wiodą prym, gdy patrzymy na krajobraz zabudowań. Czasami jednak w drodze wyjątku lub z uwagi na swoje marzenia budowlane, oczekuje innego rodzaju pokrycia. Wtedy z pomocą przychodzi dach mansardowy. Coraz więcej osób przekonuje się, co do jego jakości oraz estetyki. Dlatego w tym artykule przybliżymy Ci ten rodzaj zadaszenia.

Dach mansardowy – co go wyróżnia?

Standardowe pokrycia dachowe robią się nudne. Wszędzie dachy płaskie lub po prostu dwuspadowe z oknami. Nie każdy chce mieścić się w pewnych ramach, dotyczących projektu i budowy domu. Wtedy z pomocą przychodzi nam właśnie dach mansardowy. Idealny do domów, gdzie chcemy wykonać pokoje użytkowe na poddaszu. Z uwagi na to, że wysokość strychu można zwiększyć i tym samym ograniczyć ilość spadów oraz kąty ich nachyleń, dach mansardowy to strzał w dziesiątkę.

Poza tym wygląda on nietuzinkowo. Jest bardzo elegancki, z daleka sprawia wrażenie, jakoby dom był większy niż w rzeczywistości. Nadaje mu więc charakter i nieszablonowy design. Jednak ma kilka wad, które na pewno trzeba poznać, by decyzja o położeniu i zaprojektowaniu dachu mansardowego, nie była podjęta pod wpływem chwili.

Wady dachu mansardowego

  1. Ciężki i skomplikowany w położeniu, wymaga więc porządnej więźby o niestandardowej konstrukcji.
  2. Wysokie koszty wykonania.
  3. Powierzchnia jaką zajmuje dach nie zawsze pasuje do wielkości domu.

Co położyć na dach mansardowy?

Najlepiej sprawdzi się blachodachówka, na przykład karpiówka. Chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie, z uwagi na swój design pasuje ona do tego typu rodzajów zadaszenia. Z uwagi na szeroki wybór rodzajów blachodachówki, możemy jeszcze zdecydować, z jaką powłoką kupić to pokrycie. Dzięki temu zyskamy pewność, że blachodachówka przetrwa różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Czasami jednak okazuje się, że koniec końców dach mansardowy nie zmieści się w naszym budżecie. Wtedy możemy zdecydować się na płaski dach, na którym położona zostanie blacha trapezowa.

One thought on “Jakie pokrycie na dach mansardowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *