Kury należą do ptaków bażantowatych grzebiących. W naturze odżywiają się w bardzo różnorodny sposób, są wszystkożerne. Wybierają sobie na pokarm z tego, co znajdą na swojej drodze. Aby zwiększyć im dostęp do wartościowych substancji odżywczych, natura wyposażyła kury w pazurki, dzięki którym możliwe jest rozgarnianie ziemi i wyciąganie spod jej powierzchni na przykład dżdżownic (będących dobrym źródłem białka).
Co jedzą kury?
Poza elementami pochodzenia zwierzęcego, w jadłospisie kur znajdują się również ziarna (kukurydza, pszenica, żyto, jęczmień). Wyciągają one spod ziemi zioła i małe pędy (to znakomite, naturalne witaminy dla kur, szczególnie na przedwiośniu!). Dodatkowo, w jadłospisie kur znajdują się małe kamyczki oraz piasek. Takie drobinki pozwalają wyregulować odpowiednio motorykę układu pokarmowego ptaków.
Zbilansowana dieta to podstawa
Pokarm, który oferujemy kurom w domowej hodowli powinien zawierać w sobie wyważoną ilość składników mineralnych, witamin, wody, a także wspomnianego białka. Niełatwo osiągnąć odpowiednie proporcje, dlatego warto skorzystać z gotowych mieszanek oraz sięgnąć po gotowe witaminy dla drobiu, które proponują profesjonalni producenci pokarmu dla zwierząt. Dodatkowo, należy kontrolować, do jakiego pożywienia w naturze mają kury podczas spacerów. Ustalenie proporcji jest najprostsze, gdy kury nie mają dostępu do wolnego wybiegu, jednak jajka pozyskiwane z takiego chowu nie są najzdrowsze.
Jaką ilość gotowych pokarmów podawać kurom?
Z tego powodu warto podjąć wysiłek hodowania kur w taki sposób, aby zapewnić im jak najbardziej naturalne warunki życia. Najtrudniejszą rzeczą jest w tym wypadku monitorowanie, jakie czynniki wpływają na zmniejszenie lub zwiększenie zapotrzebowania kur na paszę i uzupełnianie kurom niedoborów. Gdy kury nie mają dostępu do wolnego wybiegu, wówczas jedzą około 100 do 120 gramów paszy pełnowartościowej. W takiej paszy znajdują się wszystkie potrzebne substancje odżywcze, budulcowe oraz witaminy dla kur. Jeśli wypuszczamy kury na zewnątrz i jest lato, zużycie pokarmu wyraźnie się zmniejszy. Jeśli jednak nadejdzie zima, ilość pobieranego gotowego pokarmu wyraźnie zwiększy się mimo ciągłej obecności kur na zewnątrz. Szukając przepisu na odpowiednią dawkę paszy dla kur należy wziąć pod uwagę również to, w jakim wieku są nasze ptaki. Im starsze zwierzę, tym trudniej przyswaja wapń. Dodatkowo, warto poszukać takich produktów, które mają w składzie żywe kultury bakterii.
Więcej ciekawostek o żywieniu kur oraz serie bardzo dobrych produktów do żywienia drobiu znajdziecie tutaj w sklepie Weterynaryjnym: https://weterynaryjny.pl/witaminy-c-6_28.html