Dziegieć – co to takiego i czy smoła może znaleźć zastosowanie w kosmetyce?

W ostatnich dekadach w branży kosmetycznej obserwuje się trend na stosowanie substancji pochodzenia naturalnego. Jednym z nich jest dziegieć, a jego zastosowanie w kosmetyce okazuje się dość szerokie. Same rozważania na jego temat warto jednak zacząć od zadania pytania co to jest dziegieć. Mimo tajemniczo brzmiącej nazwy, jest to po prostu substancja chemiczna powstająca w wyniku destylacji drewna pochodzącego od gatunków zarówno drzew, jak i krzewów. Dziegieć ma tłustą i lepką konsystencję, z tego względu jest nazwany także smołą drzewną. 

Dziegieć a kosmetyka

Okazuje się, że taki produkt jak smoła drzewna, z pozoru uboczny, do niczego nieprzydatny, cieszy się sporym powodzeniem w branży typu beauty. Jego zastosowanie w kosmetyce sprawdza się m.in. do:

  • szamponów do włosów
  • olejków do ciała
  • serum do skóry głowy

Jaki zatem ma wpływ na skórę i włosy?

Przede wszystkim seboregulujące i normalizujące. Oznacza to, że dziegieć znajduje zastosowanie jako remedium przy chorobach łojotokowych, a także w łuszczycy. 

Szampony z dziegciem

Stosowanie szamponów z dziegciem ma na celu zniwelowanie łupieżu, zmniejszenie wydzielonych funkcji gruczołów łojowych i unormowanie ich pracy. Przyczynia się także do złagodzenia podrażnień na skórze głowy. Nierzadko obserwuje się również poprawę stanu włosów przez zwiększenie ich elastyczności. 

Szampony te zaliczane są do kosmetyków dermatologicznych, więc nie będą właściwe dla każdej osoby, ale dla tych, które borykają się z dermatozami. Wbrew pozorom ich ceny nie są wygórowane, a często dają zadowalające efekty pacjentom w czasie leczenia chorób skóry, dlatego są warte zakupu. 

One thought on “Dziegieć – co to takiego i czy smoła może znaleźć zastosowanie w kosmetyce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *