Jak wygląda frezowanie czołowe

Frezowanie czołowe to bardzo popularny rodzaj obróbki frezarskiej. Dzieje się tak ze względu na dużą różnorodność metod oraz narzędzi służących do tego rodzaju pracy. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są rodzaje frezowania czołowego i poznać najczęściej stosowane frezy.

Rodzaje frezowania czołowego

Do tego rodzaju obróbki zalicza się takie metody jak:

  • Frezowanie czołowe płaszczyzn, czyli prostych powierzchni – wybór odpowiednich narzędzi uzależniony jest od kształtu i rozmiaru obrabianego elementu. Najczęściej wykorzystywane frezy czołowe to te w kształcie walca.
  • Frezowanie z wysokimi posuwami – metoda ceniona za wysoką produktywność, możliwość precyzyjnego kontrolowania wióra w szerokim zakresie zastosowań.
  • Ciężkie frezowanie czołowe – zastosowanie frezów o kącie przystawania pomiędzy 60 a 45 stopni.
  • Obróbka wykończeniowa przy użyciu płytek Wiper – pozwala na precyzyjne wykonanie frezowania z małymi głębokościami skrawania i niskimi posuwami.
    Są to oczywiście tylko niektóre z rodzajów frezowania czołowego, jednak są one najbardziej rozpowszechnione. Pozwalają one na wszechstronną pracę.

Frezowanie czołowe – kluczowe parametry

Najważniejsze parametry technologiczne związane z frezowaniem czołowym to:

  • prędkość skrawania,
  • posuw roboczy minutowy,
  • posuw na jeden obrót,
  • posuw na jedno ostrze,
  • głębokość frezowania.

Mają one kluczowe znaczenie w procesie obróbki powierzchni płaskich, dlatego muszą one być wzięte pod uwagę przed przystąpieniem do wykonywania czynności związanych z frezowaniem. Ich zignorowanie lub błędne ustalenie może spowodować uszkodzenie obrabianego elementu.

Frezy czołowe – rodzaje

Do przeprowadzenia profesjonalnego frezowania czołowego stosuje się rozmaite frezy. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są narzędzia z kątem przystawienia 45 stopni. Pozwalają one na znaczące zmniejszenie grubości wiórów, które powstają w trakcie obróbki danego elementu. Ma to oczywiste przełożenie na oszczędności w materiale oraz na wydajność danej metody obróbki.
Stosowane są także frezy o kącie przystawienia 90 stopni. Tego rodzaju narzędzia wykorzystywane są do obróbki przedmiotów cienkościennych oraz tych o utrudnionym mocowaniu. Płytki natomiast używane są między innymi do obróbki stopów żaroodpornych.

Frezowanie czołowe ma wiele zastosowań i jest cenioną oraz często wykorzystywaną metodą obróbki wielu elementów o płaskiej powierzchni. Sprawdza się ono w wielu gałęziach przemysłu zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i małych firmach rzemieślniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *