Najczęstsze awarie drukarek laserowych i ich przyczyny

Drukarki laserowe są bardzo wydajne, ale niestety nie są niezawodne. Czasami urządzenie nie drukuje po wymianie tonera, albo drukuje nieczytelnie i niewyraźnie.

Brak wydruku może być spowodowany nieprawidłowym podłączeniem drukarki – ten problem łatwo rozwiązać. Inną przyczyną niedziałania drukarki jest nieprawidłowo zainstalowany sterownik drukarki. Wtedy trzeba skorzystać z płyty CD z oprogramowaniem załączonej do urządzenia. Inne przyczyny niedziałania drukarki to nieprawidłowo zamknięta pokrywa, albo brak papieru w kasecie, co łatwo zauważyć. Warto też sprawdzić, czy elementy zabezpieczające toner w trakcie transportu zostały usunięte. Są to przypadki związane z wymianą tonera. Jeżeli drukarka dotychczas działała prawidłowo, a teraz wypluwa puste kartki, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy wkład się nie wyczerpał.

Zacięty papier

Przyczyną niedziałania drukarki laserowej może być zacięty papier w drukarce. Nie wyciągaj go zbyt gwałtownie. Otwórz pokrywę, ostrożnie wyjmij toner, a następnie uważnie sprawdź, gdzie zakleszczył się papier. Należy delikatnie wyjąć kartkę z urządzenia, żeby nie uszkodzić jego delikatnych elementów wewnętrznych.

Trzeba wymienić bęben

Bęben drukarki laserowej, podobnie jak toner, wymaga co pewien czas wymiany – mówimy tu o przypadkach, w których bęben i toner są oddzielne. Uszkodzenie modułu bębna z powodu zużycia się tego elementu uniemożliwia korzystanie z drukarki – urządzenie po prostu nie działa. Podobnie jest w przypadku modułu grzewczego lub modułu transferu. O tego typu awariach drukarka zwykle informuje użytkownika sygnalizując awarię po podłączeniu do komputera, albo na wyświetlaczu LCD.

Zanieczyszczenie drukarki

Co pewien czas drukarka laserowa może wymagać konserwacji, z powodu zanieczyszczenia pozostałościami tonera i kurzu. Podczas długotrwałej eksploatacji do wnętrza przenikają pyły z papieru, kurz, resztki tonera – ich drobiny osadzają się na powierzchni ruchomych elementów drukarki powodując awarię. Po przeprowadzeniu konserwacji drukarka będzie działać prawidłowo.

Konserwacja nie wystarczy, jeżeli awaria została spowodowana np. przepięciem w sieci elektrycznej. Naprawa w dobrym serwisie powinna rozwiązać problem.

Blade wydruki, brudne arkusze i niewyraźny tekst

Awaria drukarki laserowej nie zawsze powoduje całkowite zahamowanie pracy drukarki. Czasami drukarka pracuje, ale niestety nie tak, jak powinna – jakość wydruku jest znacznie obniżona. Przyczyną takich problemów może być wspomniane już wyżej zanieczyszczenie drukarki. Inne czynniki mogące być podłożem takich nieprawidłowości to nieodpowiednia jakość lub złe przechowywanie tonera, nieusunięcie elementu zabezpieczającego toner, złe ustawienia wydruku przy korzystaniu z niestandardowych nośników (np. na samoprzylepnym papierze lub folii).

Długi okres eksploatacji, albo obecność obcego działa – zszywki, spinacza, innego tego typu elementu – również mogą powodować nieprawidłową pracę drukarki laserowej.

Proszek wewnątrz urządzenia

Wśród najczęstszych awarii drukarki laserowej można wymienić także rozsypanie się proszku tonera wewnątrz urządzenia. Do przyczyn takiego stanu należą między innymi nieprawidłowe zamontowanie kasety drukującej lub uszkodzenie tonera. Warto wiedzieć, że niektóre drukarki mają wewnątrz specjalny zbiornik resztkowy lub korytko resztkowe, w którym zbierają się resztki proszku pozostające po serii wydruków. Po wyjęciu tonera na dnie drukarki widać proszek. Nie jest to w takiej sytuacji nic, co powinno budzić obawy.

Warto prześledzić co może być przyczyną i wyeliminować ją. Często winna jest eksploatacja, więc dobierajmy materiały rozważnie. Dokładny wykaz tonerów znaleźć można na stronie tonery tonerbox.pl.

Hałasująca drukarka laserowa

Drukarki laserowe, zwłaszcza urządzenia najnowszej generacji, bardzo cicho pracują. Kiedy nagle, podczas wydruku dokumentów lub obrazów, z urządzenia dobiegają głośne dźwięki, nie można pozostać wobec tego obojętnym – jest to tak irytujące, że w zasadzie nie da się tego zignorować. Przyczynami „głośnej” awarii mogą być między innymi uszkodzenie tonera, zastosowanie nieodpowiedniego wkładu, wysoki stopień zanieczyszczenia, albo awaria jednego z elementów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *