Arytmia serca – dlaczego migotanie przedsionków jest niebezpieczne dla zdrowia

Zaburzenia pracy serca bywają bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Arytmia może mieć bardzo wiele różnych przyczyn i kiedy występuje trzeba potraktować ją poważnie i nie zwlekać z ustaleniem, dlaczego się pojawia. Większość schorzeń serca można leczyć farmakologicznie i wyregulować jego pracę. W każdym przypadku zauważenie nieprawidłowości i szybka reakcja może ustrzec przed leczeniem operacyjnym, a w niektórych przypadkach uratować życie.

 Co to jest migotanie przedsionków i dlaczego nie należy go bagatelizować

Arytmia serca, polegająca na migotaniu przedsionków objawia się drżeniem, związanym z niesynchronicznym kurczeniem komórek mięśniowych ścian przedsionków. Poprzez ich migotanie, przedsionki nie kurczą się, czego wynikiem jest niemiarowa praca serca. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ poprzez wolniejszy przepływ krwi mogą utworzyć się niebezpieczne skrzepliny, które w rezultacie mogą doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Dodatkowo zmniejszenie ilości przepompowanej krwi może być przyczyną:

  • duszności
  • omdleń
  • zawrotów głowy
  • kołatania serca
  • niemiarowej pracy serca
  • niewydolności serca

Napadowe migotanie przedsionków zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli jednak trwa dłużej niż tydzień – potrzebne będzie leczenie za pomocą kardiowersji elektrycznej.

Badania, które należy przeprowadzić, by zdiagnozować migotanie przedsionków

Jak w przypadku każdej arytmii serca, dokładne badania są w stanie określić, jaki jest stan serca i w jaki sposób leczyć występujące nieprawidłowości. Pierwszym sygnałem mówiącym o zaburzeniach rytmu serca może być niska wartość ciśnienia tętniczego oraz wysokie tętno. Zdarza się, że podczas badania ciśnieniomierz pokaże błąd pomiaru – jeśli po powtórzeniu badania sytuacja się powtarza, może być to spowodowane arytmią serca. Kolejnym badaniem, które można przeprowadzić samodzielnie jest domowe EKG https://arytmiaserca.pl/ Niepokojące wyniki można zapisać dzięki specjalnej aplikacji, a następnie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *